Прямая трансляция Литургии начнется в 06:00 12.04.2020, Неделя пальмовых ветвей (Вербное воскресенье).

В воскресенье 14 апреля в неделю Вай Великого поста Божественную литургию в соборе свв.апп. Петра и Павла совершил настоятель собора протоиерей Сергий Снопков. Ему сослужили клирики собора: иерей Антоний Кудрицкий и диакон Павел Орлов.

Во время Богослужения были прочитаны следующие отрывки:

Утр.: Мф. 21:1–11, 15–17 (зач. 83). Лит.: Флп. 4:4–9 (зач. 247). Ин. 12:1–18 (зач. 41)

На Вход Господень в Иерусалим

Тропарь на Вход Господень в Иерусалим, глас 1

О́бщее воскресе́ние/ пре́жде Твоея́ стра́сти уверя́я/ из ме́ртвых воздви́гл еси́ Ла́заря, Христе́ Бо́же./ Те́мже и мы, я́ко о́троцы побе́ды зна́мения нося́ще,/ Тебе́ Победи́телю сме́рти вопие́м:/ оса́нна в вы́шних,// благослове́н Гряды́й во и́мя Госпо́дне.

Перевод: В общем воскресении прежде Твоего страдания удостоверяя, из мертвых воздвиг Ты Лазаря, Христе Боже. Потому и мы, как дети, держа символы победы, Тебе – Победителю смерти воззовем: «Осанна в вышних, благословен Грядущий во имя Господне!» (Пс.117:25-26)

Кондак на Вход Господень в Иерусалим, глас 4

На престо́ле на Небеси́,/ на жребя́ти на земли́ носи́мый, Христе́ Бо́же,/ А́нгелов хвале́ние и дете́й воспева́ние/ прия́л еси́ зову́щих Ти:// благослове́н еси́, гряды́й Ада́ма воззва́ти.

Перевод: На престоле восседая на небесах, шествуя по земле на осленке, Христе Боже, принял Ты хвалу от Ангелов и прославление от детей, восклицавших Тебе: «Благословен Ты, Идущий призвать к Себе Адама!»